localization

Kozubów 54A
28-400 Pińczów

eDziennik phone

Wiadomości 2015/2016

 
KOCHANE DZIECI, SZANOWNI RODZICE!

Dziękując za cały rok szkolny pełen wrażeń
i sukcesów, życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć.

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kozubowie z Radą Pedagogiczną

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

  24 czerwca szkolny dzwonek zabrzmiał po raz ostatni przed wakacjami. Na uroczystym apelu Dyrektor Szkoły p. Grażyna Wierzba powitała uczniów, nauczycieli i rodziców oraz podsumowała miniony rok szkolny. Najlepsi uczniowie za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe oraz listy gratulacyjne dla rodziców.


  Stypendiami motywacyjnymi za największe osiągnięcia zostali nagrodzeni: Anna Rusak, Agnieszka Boksa, Roksana Fijałkowska oraz Kamil Fichowski. Dyrektor szkoły wręczyła także podziękowania dla rodziców za zaangażowanie w życie szkoły.  Klasa szósta, przygotowanym programem artystycznym, pożegnała się z kolegami, nauczycielami i szkołą. Dalsza część uroczystego dnia zakończenia roku szkolnego odbyła się z wychowawcami w klasach.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego EDI

Nadeszły do nas długo oczekiwane wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki EDI.

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie uzyskali bardzo dobre wyniki: Anna Rusak i Jakub Mierzwiński z klasy VI  – wyróżnienie, Kamil Fichowski kl. IV, Julia Wójcik kl. IV, Huber Bałaga kl. IV, Agnieszka Boksa kl. VI, Szymon Glonek kl. VI – dyplom uznania. Gratulujemy!

                          Wycieczka do Inwałdu, Krakowa i Bochni

  W dniach 20-21 czerwca 2016 r. uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Prucnal oraz młodszymi koleżankami i kolegami naszej szkoły wybrali się na wycieczkę szkolną trasą Kraków-Inwałd-Bochnia. Uczniowie przez dwa dni przy pięknej pogodzie poznawali zabytki Krakowa, zwiedzili Park Miniatur w Inwałdzie i najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Bardzo ciekawie przygotowana trasa turystyczna z nowoczesnymi animacjami i super przejażdżką kolejką w podziemiach kopalni, sprawiła wiele radości i duże zainteresowanie uczniów dziejami kopalni i historią wydobywania soli. Zwiedzanie Krakowa to przede wszystkim Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Barbakan, Brama Floriańska i piękna architektura podziwiana podczas spaceru uliczkami miasta oraz przejazdu autokarem. Atrakcyjnym punktem programu był pobyt w Parku Miniatur w Inwałdzie. Zabawy na wesołym miasteczku, w scenerii budowli świata w wersji mikro zaspokoiły pragnienia i oczekiwania każdego uczestnika. Uśmiechnięte buzie uczestników wycieczki stały się potwierdzeniem, że lubimy razem wyjeżdżać i jesteśmy dobrze zorganizowaną społecznością uczniowską. A oto fotorelacja z wycieczki.


Zdjęcia XV Jubileuszowy Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej

 W dniu 17 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 w Pińczowie odbył się XV Jubileuszowy Gminny Konkurs Recytatorski dla klas I-III pod hasłem „Bajki – rymowanki”. W konkursie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Pińczowie, SP w Brześciu, SP w Młodzawach, SP w Zagości, SP w Kozubowie. Recytatorzy oceniani byli w kategorii klas pierwszych, drugich i trzecich. Nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale.
W kategorii klas drugich zajęli:
I miejsce – Zuzanna Stanek (wiersz „Żaba”)
II miejsce – Magdalena Szydłowska (wiersz „Foka”)
III miejsce – Wiktoria Karpińska (wiersz „Wakacyjna zabawa w szkołę”)
Wyróżnienie zdobyła Aleksandra Witkoś (wiersz „Ślimak”). „Bezpieczne wakacje 2016” – spotkanie z policjantem

  Dnia 16 czerwca 2016r. w Szkole Podstawowej w Kozubowie odbyła się prelekcja z policjantem dla uczniów klas 0-VI, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów. Funkcjonariusz policji przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówił jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba lub gdy się zgubimy, przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu i na podwórku.
Policjant przestrzegał również uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, czy na drodze, uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa oraz kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego.   Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy

  Tuż przed wakacjami uczniowie klasy czwartej po zaliczeniu przepisów ruchu drogowego przystąpili do egzaminu praktycznego na pierwsze w ich życiu uprawnienia do kierowania pojazdami. Co prawda jednośladami i w dodatku bez silnika, ale wszystko w swoim czasie. Rower to też pojazd, a każdy jadący rowerem po drodze traktowany jest jako pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego. Dlatego też, tak ważna jest znajomość przepisów prawa ruchu drogowego – bez tej wiedzy nie ma co marzyć o wycieczkach po drogach w czasie wakacji. Egzamin na kartę rowerową w naszej szkole przeprowadził policjant z Powiatowej Komendy Policji w Pińczowie: asp. Zbigniew Modrzewiecki. Zdobyte umiejętności i wiedza tuż przed wakacjami przydadzą się w trakcie letnich przejażdżek. Pamiętajmy jednak, aby w każdej sytuacji zachować zdrowy rozsądek i ostrożność oraz zadbać o właściwe wyposażenie rowerów. Nie zapominajmy również o odblaskowych kamizelkach, które w trudnych warunkach drogowych znacznie zwiększają widoczność rowerzysty.    Wycieczka do Krajna

 W dniu 15 czerwca uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na wycieczkę do „Parku Miniatur w Krajnie”. Dzieci miały okazję podziwiać miniatury najsłynniejszych cudów architektonicznych z całego świata. Po spacerze „Alejami Miniatur” udali się do „Lunaparku” na plac zabaw, a w nim kule wodne, zamki dmuchane, łódeczki elektryczne, labirynt zjeżdżalnia w kształcie Stacji Kosmicznej. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły im realistyczne efekty specjalne podczas seansu w Kinie 6D. Wszyscy uczestnicy wyjazdu bawili się doskonale.

Więcej zdjęć  VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
„Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje!”

 10 czerwca br. w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyła się Gala Finałowa VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”. Patronat honorowy nad Konkursem sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel. Nasza uczennica, Roksana Fijałkowska z klasy V uczestniczyła w tej uroczystości, odbierając nagrodę oraz dyplom za zdobycie wyróżnienia na szczeblu województwa. Głównym celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzanie wiedzy dzieci na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom najczęściej występującym latem a także rozbudzenie i rozwój wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych wśród najmłodszych mieszkańców wsi.

Szkolny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej „Mały Ekonomista” dla klas V – VI

W piątek, 10 czerwca w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ekonomiczny dla klas V – VI „Mały Ekonomista”.  W konkursie brało udział 10 uczniów. Przez 60 minut uczniowie zmagali się z zadaniami dotyczącymi pojęć ekonomicznych, obliczeń pieniężnych, oprocentowań oszczędności i kredytów, znajomości polskich banknotów, a także innych walut obowiązujących na świecie. A oto zwycięscy: Ania Rusak kl. VI – I miejsce, Roksana Fijałkowska kl. V – II miejsce, Kuba Suchecki kl. V – III miejsce. Gratulujemy!

Wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur Matematyczny

W marcu uczniowie klas III – VI brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur Matematyczny. Uczniowie zmagali się z zadaniami na różnym poziomie trudności. Nadeszły do nas długo oczekiwane wyniki i z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy III Jakub Lichwała oraz uczennica klasy V Weronika Kopeć otrzymali wyróżnienie w konkursie.

                                   Gratulujemy!

Akcja PCK – Wielka Zbiórka Książek

Kolejna akcja Szkolnego Koła PCK za nami. Tym razem uczniowie włączyli się w Wielką Zbiórkę Książek zorganizowaną przez Fundację Zaczytani. org. Akcja polegała na zbiórce książek, które następnie trafią do dzieci i młodzieży przebywających w szpitalach w całej Polsce. Wielka Zbiórka to korzyść dla dzieci i młodzieży, które zyskują podwójnie: zbiórki książek w szkołach pozwalają rozbudzić chęć pomagania, poczucie odpowiedzialności i zaufania, a także wiarę w drugiego człowieka. Dzieci przebywające na oddziałach dziecięcych, w przychodniach i domach dziecka mają możliwość przeżycia niesamowitych czytelniczych przygód, które pomagają im w walce z bólem i smutkiem. Celem kampanii jest, aby każde dziecko, które zostanie przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę, którą będzie mogło zabrać do domu. Nasi uczniowie chętnie przyłączyli się do tej akcji i przynieśli różne książki, za które serdecznie dziękujemy.

Najlepszy SKO-wicz maja

W maju został wyłoniony najlepszy SKO-wicz. Został nim uczeń klasy II Konrad Chacaga. Konrad w minionym miesiącu dokonał największej ilości wpłat na swoje konto SKO i zaoszczędził najwięcej pieniędzy. Uczeń otrzymał nagrodę od opiekuna SKO. Przypominamy wszystkim, że przed nami ostatni miesiąc oszczędzania, można jeszcze zdobyć nagrody. Konradowi gratulujemy systematyczności w oszczędzaniu!
Powiatowy Konkurs Plastyczny
„Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”

 3 czerwca w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Pińczowie, którzy wręczyli dyplom oraz nagrodę dla naszej uczennicy Roksany Fijałkowskiej z klasy V za zajęcie I miejsca w powiatowym konkursie plastycznym „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”. Praca plastyczna Roksany znakomicie ukazała właściwe postępowanie w związku ze stycznością z maszynami rolniczymi i różnorodnymi pracami polowymi. Wiedza naszej uczennicy oraz znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, została również zauważona przez członków Komisji Wojewódzkiej. 10 czerwca 2016 roku Roksana została zaproszona na uroczyste podsumowanie etapu wojewódzkiego tego konkursu.

Roksanie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Warsztaty animacji poklatkowej

 Dzisiaj tj. 3 czerwca uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w warsztatach animacji poklatkowej, zorganizowanych przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. W czasie dwugodzinnych zajęć powstał krótki film animowany, którego wiodącym motywem scenariusza była ochrona przyrody. Nad scenografią filmiku pracowali uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Młodzawach. W grupach wykonywane były serie obrazów. Po ukończeniu projektów scenografii, przy odpowiednim stanowisku, za pomocą aparatu cyfrowego, uczestnicy warsztatów animowali przygotowane elementy. Uczniowie ożywili przedmioty, które wcześniej stworzyli. Film powstawał dzięki rejestrowaniu na pojedynczych klatkach kolejnych faz ruchu. Warsztaty były dla uczniów wspaniałym doświadczeniem. A oto filmik stworzony przez uczestników warsztatów filmowych, organizowanych przez PSCK.
Więcej zdjęć

W bieżącym roku szkolnym kontynuowaliśmy udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Porcja pozytywnej energii”. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez naukę wyboru pożywienia pełnego energii pochodzącej z naturalnych źródeł oraz propagowanie zdrowego stylu życia. W trakcie realizacji programu uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania się oraz aktywnego stylu życia niezbędnego do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia.

Wspaniały Dzień Dziecka

 Czwartek, 2 czerwca nie był zwyczajnym dniem w naszej szkole. Świętowaliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Rodzice przygotowali dla Uczniów mnóstwo atrakcji. Na placu szkolno – przedszkolnym czekały na nasze dzieci dwa urządzenia zabawowe, na których można było zjeżdżać i skakać do woli. Na boisku szkolnym rozgrywane były różne konkurencje sportowe m.in. mecze piłki nożnej, piłki koszykowej oraz organizowane gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem przyrządów. 

Po zakończeniu wszystkich rozgrywek i zabaw uczestniczyliśmy we wspólnym grillowaniu, były również słodkości – pączki, wafelki, napoje oraz smaczne owoce. 

Ten szczególny dzień był pełen śmiechu, zabawy i dostarczył wszystkim wiele emocji.
Więcej zdjęć  Dni Otwarte Gimnazjum nr 2 w Pińczowie

  1 czerwca uczniowie klasy VI ze swoją wychowawczynią
p. Agnieszką Prucnal mieli przyjemność brać udział w Dniach Otwartych Gimnazjum nr 2 w Pińczowie. Uczniowie zostali radośnie powitani i zwiedzili swoją przyszłą szkołę, klasy, a także poznali nauczycieli. Uczniowie wrócili z gimnazjum zadowoleni i pewni, że ich nauka w nowej szkole będzie przebiegała w miłej atmosferze.
Warsztaty Przyrodniczo – Historyczne na terenie Ziemi Krzyża Świętego

  W dniu 30 maja, uczniowie klas IV-VI naszej szkoły uczestniczyli w Warsztatach Historyczno – Przyrodniczych w ramach projektu „Ogólnopolska kampania promująca dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Gór Świętokrzyskich” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Warsztaty przyrodnicze prowadzone były przez wykształconą kadrę świętokrzyskich przewodników

po terenie jednego z najstarszych Parków w naszym kraju (1950), posiadającego unikatowe przyrodniczo miejsca regionu. Uczniowie zobaczyli Obszary Ochrony Ścisłej – miejsca wyłączone z jakiejkolwiek ingerencji człowieka, utworzone w najbardziej wartościowych przyrodniczo ekosystemach. Wędrówka ścieżką przyrodniczą związana była z pracą w grupach i dotyczyła poznawania osobliwości

przyrodniczych ŚPN, poznawania jego historii i ciekawych miejsc jak gołoborza świętokrzyskiego – stanowiącego ewenement na skalę światową.
  Kolejnym elementem warsztatów był legendarny Klasztor Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W czasie tych warsztatów przewodnik przybliżył historię obiektu i oprowadził po wszystkich zakątkach tego wyjątkowego miejsca.

Uczniowie mieli okazję do poznania tajników życia zakonnego zgodnie z głoszonym przez Benedyktynów hasłem „Ora et Labora” – Módl się i Pracuj. Warsztaty klasztorne mały na celu  uzmysłowienie młodemu człowiekowi prawideł kierujących życiem czarnych mnichów. W Centrum Kulturowo – Archeologicznym w Nowej Słupi  odbywały się zaś Warsztaty archeologiczne. Uczniowie poznali starożytną historię Gór Świętokrzyskich, mieli też możliwość realnego

uczestnictwa w pokazach tj. w wytopie żelaza w starożytnych piecach dymarskich, w próbie samodzielnego wykonywania prezentowanych czynności (budowanie dymarki, lepienie z gliny, rzut oszczepem, strzelanie z łuku itd. Warsztaty stanowiły żywą lekcję historii i przyrody, umożliwiły naszym uczniom kompleksowe zapoznanie się z Ziemią Świętego Krzyża.

Więcej zdjęć  Realizacja programów edukacji zdrowotnej

Jak co roku, uczniowie z klas IV – VI biorą udział w programie edukacji antytytoniowej oraz edukacji zdrowotnej: Znajdź właściwe rozwiązanie i Trzymaj Formę. Oba programy realizowane są we współpracy z Powiatową Inspekcją Sanitarno – Epidemiologiczną w Busku – Zdroju.  Pierwszy program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie i uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe. Z kolei celem drugiego programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.   Dzień Mamy i Taty w naszej szkole

 Od wielu lat w naszej szkole uroczyście obchodzony jest Dzień Mamy i Taty. Podobnie było w tym roku. 25 maja wszyscy uczniowie wystąpili na scenie z serdecznymi życzeniami. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, przedszkolaki zaś tanecznym krokiem przedstawiły pokaz mody na różne pogody. Podczas występów niektórym rodzicom „zakręciła się” łezka w oku.

  Na zakończenie dzieci złożyły swoim mamom i tatusiom życzenia oraz wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Te krótkie chwile spędzone w szkole z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno dla Rodziców – szczęśliwych i dumnych ze swych pociech oraz uczniów, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości jakie włożyli w przygotowanie uroczystości zostały tak miło i szczerze przyjęte.

Więcej zdjęć

Najlepszy SKO-wicz kwietnia

W kwietniu został wyłoniony najlepszy SKO-wicz. Została nim uczennica klasy IV Natalia Liberek. Natalka w minionym miesiącu dokonała największej ilości wpłat na swoje konto SKO i zaoszczędziła najwięcej pieniędzy. Uczennica otrzymała nagrodę od opiekuna SKO.

A wszystkim pozostałym przypominamy, że konkurs trwa nadal. Przed Wami jeszcze dwa miesiące oszczędzania. Natalce gratulujemy systematyczności w oszczędzaniu!

Wierszami i pieśniami patriotycznymi uczniowie klas IV – VI oddali hołd twórcom Konstytucji 3 Maja na apelu, w którym wzięła udział cała szkolna społeczność w piątek, 29 kwietnia. Obchody rocznicy uchwalenia pierwszego w Europie tak postępowego aktu są stałym elementem kalendarza imprez w naszej placówce. Uczniowie przedstawili podniosłą atmosferę pamiętnych dni majowych 1791 roku, przypomnieli wszystkim, w jakich okolicznościach uchwalono dokument i ile znaczył dla ludzi, a także zwrócili uwagę na konieczność kontynuowania przez młode pokolenie pracy dla dobra Ojczyzny.

 W ramach współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Pińczowie, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji sprzątania terenów znajdujących się niedaleko naszej szkoły. Każda klasa miała przydzielony teren do posprzątania. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w akcji. Sprzątanie świata naszej okolicy odbywa się od kilku lat – ale mimo to, co roku worki pękają od śmieci, które w lasach, pasach drogowych czy rowach pozostawili ci, którzy dbanie o przyrodę mają za nic. Działania w ramach tej akcji przynoszą nie tylko wymierne korzyści dla porządku w naszej miejscowości, lecz również promują wśród uczniów właściwe postawy obywatelskie i ekologiczne.

Więcej zdjęć

Dzień Ziemi 2016

22 kwietnia obchodzimy corocznie Dzień Ziemi. W Polsce od 1990 roku, a na świecie już od 1970. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości – planety Ziemi. Prawdopodobnie rzadko zastanawiamy się nad tym, ile mamy do zawdzięczenia naszej Ziemi. Bez lasów i bez tlenu nie moglibyśmy oddychać. Bez gleby nie moglibyśmy jeść. Bez deszczu i rzek nie moglibyśmy pić. Na Ziemi możemy robić coś, czego nie moglibyśmy robić na innych planetach – możemy żyć. Takimi informacjami uczniowie starszych klas rozpoczęli apel poświęcony naszej planecie. Wszyscy obecni wysłuchali, jak właściwie zachowywać się wobec przyrody, a wiersze i piosenki zwróciły uwagę na piękno Ziemi. Ludzie, zwierzęta i drzewa oddychają tym samym powietrzem, żyjemy pod jednym niebem, ogrzewają nas te same promienie słońca i żywimy się owocami tej samej Matki Ziemi. Troszczmy się więc o miejsce, które jest naszym domem. Konkurs recytatorski „Brzechwa dzieciom”

 W poniedziałek, 25 kwietnia, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie odbył się konkurs recytatorski dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej zatytułowany „Brzechwa dzieciom”. Biblioteka zorganizowała go w ramach przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci poety, a także z okazji przypadających w kwietniu dwóch świąt książek: Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci (2 kwietnia) i Światowego Dnia Książki (23 kwietnia). Na konkurs zgłosiło się aż 41 uczestników, z czterech szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Pińczowie, Szkoły Podstawowej w Bogucicach i naszej szkoły. Jury wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach (klasy I, klasy II, klasy III). W klasach II laureatką została nasza uczennica Wiktoria Karpińska z wierszem „Samochwała”, która zajęła II miejsce w tym konkursie.  Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy dostali dyplomy za udział w konkursie.


Wiktorii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Więcej zdjęć

Projekt edukacyjny „Bezpieczna woda”

Woda – jeden z trudniejszych do przewidzenia żywiołów. Z pozoru spokojna i bezpieczna, może okazać się poważnym zagrożeniem. Każdego roku zbiera śmiertelne żniwa. Nie ma uniwersalnej zasady jak skutecznie zapobiec tragediom, jakie mają miejsce nad wodą. Z pewnością warto inwestować w edukację i budowanie świadomości, że nieodpowiedzialne zachowania nad zbiornikami wodnymi mogą prowadzić do wielu wypadków, a nawet śmierci. Targi Kielce oraz Stowarzyszanie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe były organizatorem warsztatów dla dzieci ze szkół z województwa świętokrzyskiego w ramach projektu „Bezpieczna woda”, w których uczestniczyli nasi uczniowie z klasy V i VI we wtorek, 12 kwietnia. Ratownicy ze Stowarzyszenia podczas części teoretycznej przedstawili, jakie niebezpieczeństwa czyhają nad wodą, jak mogą skończyć się nieprzemyślane zachowania i jak reagować, kiedy jesteśmy świadkami takich sytuacji. Uczniowie brali udział także w części praktycznej – kursie pierwszej pomocy, której głównym punktem była resuscytacja krążeniowo oddechowa. Ogromną niespodzianką dla uczestników warsztatów był występ jednego z najbardziej utytułowanych polskich zawodników Krystiana Herby – finalisty drugiej edycji programu „Mam talent”. Krystian Herba to człowiek, który skacząc rowerem po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie, trzykrotny rekordzista Guinnessa. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie znają sprzęt ratunkowy, umieją prawidłowo wezwać pomoc, a także przeprowadzić resuscytację osoby nieprzytomnej. Warsztaty były bardzo interesujące, a na zakończenie każdy uczestnik uzyskał dyplom poświadczający umiejętność prowadzenia pierwszej pomocy.

ZDJĘCIA

„Pszczoła to nie tylko miód – powiatowy konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

 15 kwietnia w Hali Widowiskowo Sportowej w Pińczowie, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego „Pszczoła to nie tylko miód”. Organizatorem konkursu był Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska przy Starostwie Pińczowskim. Konkurs skierowany był do dzieci i uczniów w wieku 6-18 lat. Uczennica naszej szkoły Wiktoria Karpińska w kategorii I tego konkursu zajęła II miejsce. Nagrodę, dyplom oraz słowa uznania uczennica odebrała z rąk szefa pińczowskiego Koła Pszczelarzy – Pana Jerzego Osińskiego i starosty pińczowskiego Pana Zbigniewa Kierkowskiego.
Wiktorii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Superprzedszkolaki 2016, czyli najsympatyczniejsza grupa przedszkolna w powiecie

 Drodzy rodzice, pracownicy placówki, uczniowie naszej placówki oraz sympatycy naszego przedszkola, bardzo prosimy o oddanie głosu na naszą grupę przedszkolną. Nasze Przedszkolaki biorą udział w akcji Echa Dnia „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Rozpoczęło się głosowanie na najsympatyczniejszą i najweselszą grupę przedszkolną powiatu pińczowskiego ,,Superprzedszkolaki, czyli najsympatyczniejsza grupa w powiecie’’. Głosowanie będzie trwało od 8 do 29 kwietnia 2016 roku do godziny 24:00. Zachęcamy do głosowania na naszą grupę przedszkolną. Zwycięzcy otrzymają tytuły „Super-przedszkolaków”, do wygrania są też atrakcyjne nagrody:

1 miejsce- nagroda główna – wycieczka do JuraParku w Bałtowie
2 miejsce- zaproszenie do Ośrodka Sielsko na Wygodzie
3 miejsce- przejazd Ciuchcią Ekspres Ponidzie

Głosujemy na trzy sposoby:

Wygrywają grupy z największą liczbą punktów. Głosowanie kończy się w piątek, 29 kwietnia o godzinie 24.  

Zagłosuj na naszą grupę przedszkolną!  Konkurs plastyczny: „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”

 Miło nam poinformować, że uczennica klasy V naszej szkoły Roksana Fijałkowska zdobyła I miejsce w gminnych eliminacjach konkursu plastycznego pod hasłem „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”, którego organizatorem już po raz szósty jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Praca Roksany zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Roksanie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki w kolejnych eliminacjach.  

7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia. Jest to święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia i obchodzone jest corocznie właśnie 7 kwietnia. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi. Nasi uczniowie dowiedzieli się, na czym polega zdrowe odżywianie, co należy jeść, a czego unikać, aby długo cieszyć się zdrowiem. Pamiętajcie: Zdrowie również warto oszczędzać. W jaki sposób? Oczywiście prawidłowo się odżywiając i dbając o aktywność fizyczną. Co należy robić?

– Spożywać 4 – 5 posiłków dziennie, co 3 – 4 godziny

– Unikać cukrów i słodyczy

– Jeść dużo warzyw i owoców

– Być aktywnym fizycznie

Powyższe działanie stanowi jedną z  inicjatyw podejmowanych przez naszą szkołę w ramach realizowanego programu edukacyjnego „Trzymaj formę”.

Najlepszy SKO-wicz marca

W marcu został wyłoniony najlepszy SKO-wicz. Został nim uczeń klasy III Kuba Lichwała. Kuba w minionym miesiącu dokonał największej ilości wpłat na swoje konto SKO i zaoszczędził najwięcej pieniędzy. Uczeń otrzymał nagrodę od SKO. Wszystkim SKO-wiczom przypominamy, że konkurs trwa nadal. Na koniec każdego miesiąca będziemy nagradzać ucznia, który otrzyma tytuł Najlepszego SKO-wicza danego miesiąca. Karolowi gratulujemy systematyczności w oszczędzaniu i zachęcamy wszystkich do regularnych wpłat na swoje konta. Uczestniczymy w obchodach 153-tej rocznicy bitwy pod Grochowiskami

 W sobotę, 2 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w obchodach 153 rocznicy bitwy pod Grochowiskami. Na rekonstrukcję bitwy do Grochowisk uczniowie wyruszyli pieszo pod opieką nauczycieli. W miejscowości tej, 18 marca 1863 rozegrana została jedna z najkrwawszych bitew powstania styczniowego. Oddziały w liczbie 3000 powstańców pod wodzą Mariana Langiewicza natknęły się na cztery kolumny rosyjskie liczące 3500 ludzi i 6 dział. Bez wątpienia przełomowymi momentami bitwy, było zdobycie armat wroga przez oddział „żuawów śmierci” Rochebruna oraz likwidacja dwóch rot pułku smoleńskiego poprzez zabicie 200 Rosjan. Do zwycięstwa Polaków przyczynił się także ksiądz Agrypin Konarski, który przed śmiercią z krzyżem i rewolwerem w rękach prowadził powstańców do ataku. W tej bitwie wziął udział także młody Adam Chmielowski- znany, jako święty Brat Albert. Straty po obu stronach wynosiły ok. 300 ludzi. Dla upamiętnienia tego heroicznego czynu powstańczego, co roku w to miejsce wyrusza kilkaset ludzi. Po prawie trzech godzinach marszu uczestnicy rajdu dotarli na Grochowiska, gdzie czekała na nich gorąca kiełbasa oraz żołnierska grochówka. Licznie zebranych uczestników uroczystości i przybyłych gości przywitał burmistrz Pińczowa – Włodzimierz Badurak. Wkrótce nastąpiły okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrali m.in. były trener reprezentacji Polski w piłce ręcznej, a obecnie Poseł do Parlamentu Europejskiego – Bogdan Wenta, ksiądz dziekan dekanatu pińczowskiego, ksiądz kanonik Jan Staworzyński, który modlił się za poległych, Krzysztof Koniusz – radny Rady Miejskiej w Pińczowie, który odczytał list od wojewody świętokrzyskiego oraz Robert Osiński – dowódca Buskiego oddziału Żuawów Śmierci, który odebrał z rąk Daniela Wosia ze Związku Strzeleckiego ,,Strzelec” JS 2104 ze Skarżyska-Kamiennej, Złotą Odznakę Kapituły Związku Strzeleckiego. Następnie, po apelu poległych i wystrzeleniu salw honorowych, złożono znicze i wieńce pod krzyżem powstańczym. Punktem kulminacyjnym obchodów rocznicowych była inscenizacja bitwy, którą już od wielu lat organizuje Buska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci. W samej inscenizacji uczestniczyli również m.in. członkowie pińczowskiego klubu Signum Polonicum, pod przewodnictwem Krzysztofa Dusika, uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Styczniowych w Pińczowie oraz członkowie z Pińczowskiego Ludowego Klubu Jeździeckiego. Historyczne widowisko oglądało setki przybyłych widzów, którzy po bitwie mogli robić sobie zdjęcia z uczestnikami inscenizacji oraz dokładnie przyjrzeć się broni oraz strojom używanym przez powstańców.

Więcej zdjęćMarzec miesiącem matematyki

Miesiąc marzec obfituje w kilka wydarzeń związanych z matematyką. Nic dziwnego – przecież to miesiąc, w którym kończy się zima i zaczyna wiosna. Zaczynamy budzić się do życia, pozytywne nastawienie powraca… Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Święto zostało zapoczątkowane przez organizację „World Education Games” w 2007r. Od tego czasu Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrasta się. Pierwsze ogólnopolskie obchody naszego Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. W naszej szkole uczniowie klas IV – VI poznali tajemniczą liczbę pi, gdyż 14 marca obchodzone jest Święto Liczby Pi, a także wzięli udział w Turnieju Matematycznym przygotowanym przez portal matematyczny e-math.

   Baśń muzyczna „W tajemniczej krainie krasnali”

 23 marca uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki udali się do Hali Widowiskowo Sportowej w Pińczowie, gdzie obejrzeli piękną baśń muzyczną pt. „W tajemniczej krainie krasnali” Teatru Muzycznego „Duduś” z Łodzi. Baśń była o malutkich skrzatach, wesołych smerfach, ubogich krasnoludkach, złośliwym trolu, złej czarownicy i niedźwiadku miodojadku. Spektaklowi towarzyszyły konkursy, losowanie nagród i zawody, które bardzo podobały się widowni. Dzieci czynnie uczestniczyły w przedstawieniu śpiewając piosenki i odpowiadając na pytania zadawane przez bajkowe postacie. Wszyscy z balonikiem w ręku i w świetnym humorze wrócili do szkoły.

Więcej zdjęć  Szkolne konkursy wielkanocne

 Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych, w naszej szkole 22 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs na „Najciekawszą i najpiękniejszą ozdobę wielkanocną” oraz na „Kartkę świąteczną”. Konkursy wielkanocne stały się już naszą szkolną tradycją. Celem konkursu było propagowanie obchodów Świąt Wielkanocnych, pobudzenie aktywności twórczej i rozwijanie wrażliwości estetycznej u uczniów. Uczniowie kreatywnie i bardzo ambitnie podeszli do zadania. Spośród wszystkich prac, jury wybrało najciekawsze i najestetyczniej wykonane. 
Zwycięzcy otrzymali nagrody. A oto lista laureatów konkursu w poszczególnych kategoriach. Najciekawsza i najpiękniejsza ozdoba świąteczna:
I miejsce: Magdalena Szydłowska (klasa II), Roksana Fijałkowska (klasa V), Martyna Szafrańska (klasa II)
II miejsce: Klaudia Niedziela (klasa IV), Joanna Pytel (klasa „0”), Bartek Zelek (klasa III)
III miejsce: Aleksandra Witkoś (klasa II), Jakub Wójcik (klasa II), Sylwia Biesaga (klasa I)
Wyróżnienie: Agnieszka Boksa (klasa VI), Zuzanna Stanek (klasa II)
Kartka świąteczna: I miejsce: Klaudia Niedziela (klasa IV) II miejsce: Hubert Niedziela (klasa I) III miejsce: Aleksandra Wcisło (klasa VI) Wyróżnienie: Joanna Pytel (klasa „0”)
GRATULUJEMY!
Żegnaj Zimo, Witaj Wiosno!

 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole pierwszy dzień wiosny. Przedszkolaki i uczniowie klas I-VI przygotowali piękne Marzanny. Wykonali również kolorowe gaiki. Przeszliśmy w barwnym korowodzie ze śpiewem na ustach z naszymi pięknymi Marzannami i szukaliśmy śladów rodzącej się do życia wiosennej przyrody. Wreszcie nadszedł czas pożegnania zimy. Mimo, iż nasze zimowe panny były piękne, rozstaliśmy się z nimi bez żalu. Uczniowie wraz z nauczycielami spalili przygotowane Marzanny, by zima już do nas nie wróciła.

Więcej zdjęć

 Wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Pszczoła to nie tylko miód”
 

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Pszczoła to nie tylko miód” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Pińczowie Wydział Rolnictwa i Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o roli pszczół w środowisku, konieczności ich ochrony oraz rozwijanie zainteresowań twórczych, których inspiracją jest przyroda. Naszym szkolnym artystom nie zabrakło kreatywności. Szkolne jury przyznało nagrody w następujących kategoriach:Klasy I-III
I miejsce – Magdalena Szydłowska (klasa II)
II miejsce – Karol Juszczyk (klasa III)
III miejsce – Wiktoria Karpińska (klasa II), JakubLichwała (klasa III)

Klasy IV-VI
I miejsce – Roksana Fijałkowska (klasa V)
II miejsce – Kinga Wojciechowska (klasa IV)
III miejsce – Klaudia Niedziela (klasa IV)

Zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów
w artystycznych przedsięwzięciach!

W czwartek, 17 marca uczniowie klas IV – VI wzięli udział w XXV Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny 2016. Uczniowie zmagali się z zadaniami w Kategorii Maluch i Beniamin. KANGUR 2016 organizowany jest pod patronatem Rady Europy, a w 1994 roku został wpisany do kalendarza imprez Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” jest Stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières” z siedzibą w Paryżu. Konkurs przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. Atrakcyjne zadania konkursowe popularyzują wiedzę matematyczną, mobilizują do rozwijania zainteresowań i umożliwiają sprawdzenie umiejętności.
Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze

  Dnia 17 marca w ramach działań dotyczących bezpieczeństwa w sieci w naszej szkole odbyła się prelekcja przeprowadzona przez funkcjonariusza policji z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie. Tematem spotkania była cyberprzemoc, czyli przemoc przy użyciu technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami, jakie występują w Internecie, sposobami ich unikania, jak i również odpowiedzialnością nieletnich za popełnione czyny karalne. Poznane w czasie spotkania zasady kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu na pewno pozwolą uczniom poczuć się bezpiecznie w sieci. Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

 Nasz uczeń, Kamil Fichowski z klasy czwartej uczestniczył w eliminacjach gminnych XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs odbył się 15 marca w Gimnazjum nr 2 w Pińczowie. W tym roku nie udało się Kamilowi dostać do finału (zdobył 12 punktów na 20 możliwych), ale i tak jest to olbrzymi sukces, ponieważ wiedza pożarnicza obejmuje szeroki wachlarz informacji z zakresu pierwszej pomocy, prewencji i szczegółowej wiedzy pożarniczej.

Akcja PCK „Zaczarowany ołówek”

Członkowie Szkolnego Koła PCK przyłączyli się do akcji „Zaczarowany ołówek” zorganizowanej przez Fundację Redemptoris Missio.

W ramach akcji uczniowie zbierali przybory szkolne z myślą o dzieciach najbiedniejszych krajów z różnych regionów świata, które pragną chodzić do szkoły, zdobywać wiedzę i spełniać marzenia, by polepszyć w przyszłości swój byt. Wszystkie zebrane rzeczy przekazaliśmy Fundacji, za co otrzymaliśmy podziękowanie.
8 marca w naszej szkole

 8 marca był dla wszystkich dziewcząt naszej szkoły dniem serdeczności i sympatii jaką okazała męska część społeczności szkolnej. Tego dnia chłopcy składali życzenia i wręczali kwiaty wszystkim paniom oraz koleżankom. Miłym akcentem tego szczególnego dnia, oprócz kwiatów i życzeń była uroczysta akademia. Tegoroczne święto Pań przebiegło pod znakiem humoru i dobrej zabawy. Uczniowie realistycznie wcielili się w odgrywane przez siebie role. W sposób humorystyczny przedstawili scenki ukazujące sposoby zabiegania o kobiety. Wszyscy zebrani bawili się wesoło. Na zakończenie oprócz serdecznych życzeń, były również słodycze dla dziewczyn oraz wszystkich chłopców.

Więcej zdjęć

3 marca uczniowie klas IV – VI wzięli udział w szkolnym etapie Międzynarodowego Konkursu Pangea.

Celem konkursu jest zwiększenie motywacji i zainteresowania matematyką oraz rozwijanie zdolności uczniów do nauki. Organizatorami Konkursu Matematycznego Pangea są Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula.  Projekt edukacji ekologicznej Odpakowani

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskim projekcie aktywnej edukacji ekologicznej oraz kampanii informacyjno – edukacyjnej, mającej na celu wzrost świadomości ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi „Odpakowani”. Przez cały rok szkolny, poprzez konkursy, darmowe pomoce dydaktyczne, atrakcyjne publikacje, gry, zabawy i filmy dla dzieci uczniowie uczą się, jak rozpoznawać odpady i je segregować, ale również jak wykorzystać to, co na pierwszy rzut oka jest bezużyteczne. Projekt rozbudza ciekawość i podnosi świadomość ekologiczną młodego pokolenia, prezentuje dobre praktyki, a także rozwija zachowania prospołeczne, pobudza kreatywność i buduje pozytywny trend wokół segregacji opakowań, która od dziś ma kojarzyć się wyłącznie z czymś przyjemnym, pożytecznym, a nawet opłacalnym. Najlepszy SKO-wicz lutego

W miesiącu lutym został wyłoniony najlepszy SKO-wicz. Został nim Karol Juszczyk z klasy III. Karol w tym miesiącu dokonał największej ilości wpłat na swoje konto SKO i zaoszczędził najwięcej pieniędzy. Uczeń otrzymał nagrodę od SKO. A wszystkim pozostałym SKO-wiczom przypominamy, że konkurs trwa nadal. Na koniec każdego miesiąca będziemy nagradzać ucznia, który otrzyma tytuł Najlepszego SKO-wicza danego miesiąca. Karolowi gratulujemy systematyczności w oszczędzaniu i zachęcamy wszystkich do regularnych wpłat na swoje konta.II Konkurs Piosenki Dzieci i Młodzieży „Scena dla Ciebie”

20 lutego 2016 r. w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Pana Włodzimierza Baduraka II Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Scena dla Ciebie”. Konkurs skierowany był do wokalnie uzdolnionych młodych ludzi. Celem konkursu była możliwość wypromowania swoich umiejętności wokalnych, propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży, inspirowanie do rozwijania własnej twórczości muzycznej i estradowej, wyłonienie młodych talentów, a także udział w dużym przedsięwzięciu muzycznym przed szerszą publicznością dla młodych artystów. W konkursie tym, wzięło udział ponad 40 uczestników z całego województwa. Z naszej szkoły uczestniczyło sześć solistek. Dziewczęta pięknie zaprezentowały się, a ich występy można obejrzeć na załączonym filmiku.
    Przedstawienie profilaktyczne „Kajtek szuka przyjaciela”  

teatr Kurtyna

16 lutego 2016 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w przedstawieniu profilaktycznym przygotowanym przez Teatr Kurtyna. Spektakl „Kajtek szuka przyjaciela” to miniatura teatralna, która oprócz tradycyjnych wartości scenicznych realizuje ważne elementy profilaktyki i edukacji: profilaktyki uzależnień związanych z grami komputerowymi (ostrzega przed iluzoryczną wizją świata kształtowaną przez media cyfrowe, ukazuje powrót do tradycyjnych, ogólnie przyjętych kanonów dobra i zła oraz pokazuje autorytety i postawy godne naśladowania. Koleżanki i koledzy kilkuletniego Kajtka odrzucają zaproszenie do wspólnej zabawy w jego domu. Boją się, że mimo obecności swoich rodziców Kajtek będzie wobec nich złośliwy, agresywny, niemiły i skory do kłótni. A tak właśnie bohater tej teatralnej opowieści traktuje na co dzień swoich rówieśników, marząc o tym, aby traktowali go jako kogoś wyjątkowego, wzbudzającego szacunek i uwagę. Tak, jak on sam odnosi się do swojego ulubionego bohatera z gry komputerowej, który bezlitośnie pokonuje wszystkich przeciwników, a jego imię wzbudza strach w całym wirtualnym świecie, który coraz bardziej wciąga Kajtka. Wciąga do tego stopnia, że chłopiec, tracąc poczucie rzeczywistości, staje do konfrontacji ze swym wirtualnym idolem, lordem Bakterem. To spotkanie w zaskakujący sposób pozwala chłopcu zrozumieć i uwierzyć, że dając się uwieść wyobraźni, podsycanej fałszywym, złym i uproszczonym obrazem świata gry komputerowej, musi na nowo zbudować swoje relacje z opiekunami i rówieśnikami, opierając je na zaufaniu dla prawdziwych autorytetów, szacunku dla powszechnie akceptowanych zasad i mocnym przekonaniu o swojej samodzielności w podejmowaniu wyborów pomiędzy dobrem i złem.  Szkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej „Scena dla Ciebie”

 15 lutego 2016 roku w naszej placówce odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej „Scena dla Ciebie”, którego organizatorem była nauczycielka muzyki p. Agnieszka Prucnal. Celem konkursu było propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci, wspieranie najzdolniejszych wokalnie uczniów oraz umożliwienie prezentacji ich umiejętności przed szerszą publicznością. Soliści wykonywali utwory znanych artystów tj. Natalia Kukulska, Anna Jantar, Majka Jeżowska, Alicja Majewska, Urszula z zespołu „Budka Suflera”. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria I – uczniowie klas 0 – III, kategoria II – uczniowie klas IV – VI. Jury przyznało I miejsceJoannie Pytel z klasy 0 za utwór „Co powie tata?” oraz Klaudii Niedzieli z klasy IV, za utwór „Jeszcze się żagiel bieli” Alicji Majewskiej. II miejsce zajęła Kamila Golczyńska z klasy I za utwór „Puszek Okruszek” i Agnieszka Boksa z klasy VI za utwór „Pozdrawiam cię życie”. III miejsce zdobyła Zuzanna Stanek z klasy II oraz Aleksandra Wcisło z klasy VI za piosenkę zespołu Brathanki „Czerwone korale”. Laureaci szkolnego konkursu wokalnego wezmą udział w II Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, którego organizatorem jest PSCK. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

 Dnia 12 lutego 2016r. w naszej szkole odbyło się wielkie ucztowanie Dnia Babci i Dziadka. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście, a mianowicie Babcie i Dziadkowie. To bowiem specjalnie dla nich wnuczęta przygotowały niezwykłe, pełne wzruszeń występy artystyczne.

  Na samym początku Dyrektor Szkoły – Pani Grażyna Wierzba bardzo serdecznie przywitała zgromadzonych seniorów, życząc im wszystkiego najlepszego. Ciepłe słowa przekazała również Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Agnieszka Jachna, która wraz z rodzicami przygotowała poczęstunek dla gości. Na wspólne świętowanie przybył również Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów – Pan Marek Zatorski, który przyłączył się do życzeń dedykowanych dla Babć i Dziadków.

 Po tak miłym i gorącym powitaniu rozpoczęły się niesamowite występy dzieci. Uczniowie na scenie pokazali szereg znakomitych atrakcji począwszy od wierszowanych życzeń, poprzez piosenki, tańce oraz sceniczne inscenizacje. Po odśpiewaniu „100 lat” dzieci złożyły Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia, wręczając własnoręcznie wykonane upominki, a następnie zaprosiły na poczęstunek.

  W ten sposób wszyscy wyrazili swoją wielką miłość i szacunek dla Seniorów, a także podziękowali za opiekę, dobro i ciepło, które otrzymują od Nich każdego dnia. Goście, trud swoich wnuków nagrodzili ogromnymi brawami. To niebywała okazja dla babć i dziadków do obejrzenia swoich kochanych wnucząt nie tylko w roli uczniów, ale przede wszystkim w roli spikerów, aktorów, tancerzy i piosenkarzy. Dziadkowie byli dumni ze swoich wnuków, a wnuczęta szczęśliwe, że mogły gościć swoich najbliższych.

Więcej zdjęćEuropejski Dzień Numeru Alarmowego

11 lutego nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych połączonych z prezentacją multimedialną „Numery alarmowe”. Głównym celem przedsięwzięcia było zwrócenie ich uwagi na Numer Alarmowy 112. Uczniowie mieli okazję, by w szczegółowy sposób zapoznać się z zasadami funkcjonowania i użytkowania tego numeru. A wszystko to za sprawą obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego, który przypada 11 lutego. Prezentacja uwzględniała najważniejsze informacje związane z posługiwaniem się numerem alarmowym. Uczniowie uczyli się, jak prawidłowo wzywać pomoc i odgrywali scenki dotyczące różnych zagrożeń. Omówiona została również procedura rozmowy z operatorem. Zwrócono także uwagę na zagrożenia, które niesie ze sobą niewłaściwe lub lekkomyślne korzystanie z numeru 112. Akcja ma na celu zmniejszenie liczby bezzasadnych zgłoszeń i uświadomienie, że blokowanie tego numeru uniemożliwia szybkie dodzwonienie się komuś, kto naprawdę potrzebuje pomocy. Mamy nadzieję, że zajęcia przyczynią się do właściwego i przemyślanego korzystania z numerów alarmowych przez naszych uczniów, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Szkolny Konkurs Matematyczny „Matematyczne Asy”

8 lutego odbył się szkolny konkurs matematyczny „Matematyczne Asy”. Uczniowie zmagali się z zadaniami sprawdzającymi zdobytą wiedzę i umiejętności. Konkurs odbył się pod patronatem Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, które ufundowało dla uczniów nagrody.

A oto wyniki:

Matematyczne Asy klasy IV: Hubert Bałaga, Kamil Fichowski
Matematyczne Asy klasy V: Roksana Fijałkowska
Matematyczne Asy klasy VI: Anna Rusak, Jakub Mierzwiński
 „LEPSZY INTERNET ZALEŻY OD CIEBIE”

  Internet to wspaniały wynalazek. Korzystają z niego niemal wszyscy – dzieci i dorośli. Internet jest kopalnią wiedzy i informacji, platformą kontaktu z rówieśnikami, miejscem nauki, placem zabaw, sklepem, kuźnią kultury. Internet wykorzystywany nieostrożnie, może wyrządzić znaczne krzywdy. Nękanie rówieśników on-line, wyciek danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla młodych ludzi, instalowanie wirusów to problemy, które mogą nieść poważne konsekwencje. W każdym roku w naszej szkole obchodzimy „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Tegoroczne obchody DBI odbywają się pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie”, które nawiązuje do wzięcia czynnego udziału wszystkich użytkowników w kreowanie sieci oraz treści, jakie są w niej obecne. Podczas tegorocznych obchodów DBI zwracamy uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Każdy podczas serfowania w sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw. W naszej szkole przeprowadzany jest Tydzień Bezpiecznego Internetu trwający od 09 – 16.02.2016 r.
Planowane działania w ramach obchodów DBI:
• Zgłoszenie inicjatywy i umieszczenie banera DBI 2016 na szkolnej stronie internetowej – http://spkozubow.pinczow.com.
• Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów o tematyce dotyczącej bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach zajęć komputerowych oraz godzin wychowawczych.
• Zorganizowany zostanie konkurs w którym będzie można sprawdzić swoją wiedzę na ten temat korzystając z testów, quizów i krzyżówek. W każdej kategorii zostanie wyłoniony zwycięzca.
• Na szkolnym korytarzu pojawią się plakaty na temat bezpieczeństwa w Internecie.
• Wśród uczniów klas I-III oraz IV-VI zostanie przeprowadzony konkurs na plakat i ulotkę dotyczące tegorocznej tematyki.
• Uczniowie klas IV-VI na zajęciach komputerowych obejrzą film „3.2.1 Internet”, a uczniowie klas „0- III” film „Owce w sieci”.

Wycieczka do Chaty Boguckiej

 W związku z realizowanym projektem z zakresu edukacji artystycznej programu CEO Kulturra, uczniowie z klasy V i VI wraz z p. Agnieszką Prucnal wybrali się na wycieczkę do Chaty Boguckiej”, która stanowi centrum życia kulturalnego i artystycznego oraz muzeum tradycji. Panuje tam nastrój i urok dawnej wiejskiej chaty. Uczniowie zobaczyli tam piec chlebowy, archaiczne i zapomniane przedmioty takie jak: kołowrotki, maglownice, cierlice, dzieżki, żarna itp. oraz pokaz ich praktycznego zastosowania. Wyposażone w przedmioty codziennego użytku pomieszczenia dawnej chaty wiejskiej zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Panie ze Stowarzyszenia „Chata Bogucka” opowiedziały również dzieciom, jak żyło się kiedyś, w jakich warunkach żyli mieszkańcy, czym się zajmowali, jakie były tutejsze zwyczaje i obrzędy, legendy i pieśni. Na zakończenie wizyty uczniowie wspólnie z zespołem ludowym zaśpiewali ludowe piosenki i zatańczyli trojaka. Gospodynie z „Chaty Boguckiej”, zgodnie z tradycją za zakończenie karnawału poczęstowały wszystkich pysznymi pączkami.

Więcej zdjęć Zabawy interaktywne z magicznym dywanem

 W naszej szkole została zamontowana nowa interaktywna pomoc dydaktyczna „Magiczny dywan”. Jest to multimedialne urządzenie przeznaczone do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Zabawa i nauka z jej wykorzystaniem rozwija u dzieci dużą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji oraz pełni funkcję poznawczą ze wszystkich dziedzin wiedzy. Zatem „magiczny dywan” to nie tylko dobra zabawa, ale także nauka. Dzieci z grupy zerowej miały już okazję przeżyć wspaniałą przygodę podczas korzystania z tego urządzenia: popluskały się w „wirtualnej” rzece; zagrały melodie na pianinie oraz zbierały słoiki z miodem uważając na pojawiające się pszczółki. „Magiczny dywan” czeka na zabawę z kolejnymi małymi odkrywcami z naszej szkoły. Dywan będzie świetnie umilał czas podczas różnego rodzaju zabaw. Teraz w naszej szkole na pewno nikomu nie grozi nuda!

Zakończenie Projektu 
„Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki”

Uczniowie klasy III zakończyli udział w realizacji projektu edukacji finansowej „Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki”. Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych w ramach edukacji wczesnoszkolnej, realizowany we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Fundacją PZU.

Podejmowane działania miały na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz nabycie przez nich praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Dzieci wykonywały zadania o różnym stopniu trudności, a w efekcie rozwijały samodzielność w podejmowaniu decyzji finansowych. Podczas zajęć, podróżując po planetach: Grosik, Portfelik, Zabawka, Skarbonka i Złotówka uczniowie poznali i utrwalili pojęcia związane z finansami, doskonalili umiejętność racjonalnego gospodarowania własnym budżetem, a także dowiedzieli się o sposobach bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Przez 10 miesięcy Grosik stał się przewodnikiem dzieci po tajemnicach krainy finansów. Dzięki niemu w formie zabawy uczniowie poznali wiadomości z zakresu gospodarowania finansami. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, co oznaczają pojęcia: moneta, banknot, awers, rewers, nominał, lokaty terminowe, karta płatnicza, bankomat, oprocentowanie, saldo, konto i inne. Poznali również sposoby zarabiania pieniędzy przez dorosłych oraz wartość i potrzebę pracy. Dzieci doszły do wniosku, że nie za każdą pracę otrzymujemy zapłatę. Przyswoiły też sobie wiadomości na temat sposobów oszczędzania pieniędzy. Uczyły się samodzielnego podejmowania decyzji o zarabianiu, oszczędzaniu, racjonalnym wydawaniu pieniędzy i gospodarowaniu własnymi zasobami. Podczas podróży z Grosikiem dzieci w swoich „Dziennikach podróży” odnotowywały cele wyprawy, rozwiązywały krzyżówki i liczne zadania matematyczne, czytały listy od Grosika, tworzyły własne teksty do komiksów oraz kolorowały obrazki. Piosenka „Od grosika do złotówki” towarzyszyła uczniom każdego dnia podróży. Materiały, w które zostali zaopatrzeni uczniowie wzbogaciły atrakcyjność przeprowadzanych zajęć. Ciekawe propozycje ćwiczeń i zabaw zachęcały uczniów do aktywności oraz sprzyjały zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji finansowej. Wszystkie osiągnięcia i nabycie nowych umiejętności było możliwe dzięki współpracy z rodzicami, ponieważ w domu dzieci wspólnie analizowali tzw. Kartę Oszczędności. Realizowany projekt uwzględniał potrzeby i zainteresowania uczniów, a także wychodził naprzeciw wymaganiom społecznym i ekonomicznym otaczającego nas Zabawa choinkowa

 Zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się 17 stycznia była okazją do wyśmienitej imprezy, podczas której cała społeczność szkolna miała okazję się spotkać i razem świetnie bawić się. Udekorowana sala wypełniona była dźwiękami muzyki zespołu „Evers”, radością, śmiechem i tańcami. Tradycyjna „Choinka” trwała do godziny 20-tej a po szampańskich humorach, z jakimi dzieci opuszczały szkołę, można było zauważyć, że uczniowie bawili się doskonale. Oczywiście ta wspaniała zabawa nie mogłaby się odbyć bez pomocy rodziców, którzy pomogli przy jej organizacji i zatroszczyli się o poczęstunek, za co serdecznie dziękujemy.

Więcej zdjęć Spotkanie profilaktyczno- edukacyjne z policjantem

Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Dbając o bezpieczeństwo uczniów w szkole, jak i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w dniu 14 stycznia odbyło się spotkanie z policjantem z Powiatowej Komendy Policji w Pińczowie p. Damianem Stefaniec nt. „Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych”. Funkcjonariusz policji przybliżył uczniom najważniejsze reguły, jakimi powinni kierować się podczas ferii, zarówno w kontaktach z osobami obcymi, jak i również podczas zimowych zabaw na śniegu czy lodzie. Policjant przypomniał również o zasadach bezpieczeństwa w Internecie. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach wymieniając numery alarmowe do służb ratowniczych. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Teraz jesteśmy pewni, że ferie zimowe upłyną zdrowo i bezpiecznie.

Poradniki i ważne informacje można znaleźć także na stronach m.in.:

Program profilaktyczny Program edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie proszę” dla klas I – III

 Jak co roku, uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej przystąpili do programu edukacji antytytoniowej pod tytułem „Nie pal przy mnie, proszę”. Jest to edukacja z zakresu profilaktyki antytytoniowej adresowana do dzieci i młodzieży, inicjowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji. Program proponuje realizację zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci. W programie zawarte są uporządkowane treści dotyczące zdrowia (dostosowane do poziomu percepcji dzieci). Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Cele szczegółowe programu:
– Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia
– Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie
– Uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia
– Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem
– Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
 Mamy nadzieję, że udział dzieci w programie przyczyni się do wzmacniania asertywnych postaw związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce, w tym także profilaktyce antytytoniowej. Koordynatorem programu „Nie pal przy mnie, proszę” w roku szkolnym 2015/2016 jest pani Maria Latocha. 

WOSP

 W niedzielę, 10 stycznia po raz 24. w całej Polsce oraz w różnych zakątkach świata zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To charytatywna impreza, która dzięki sercom tysięcy wolontariuszy, wspomaga rokrocznie potrzebujących i chorych. Przez 23 lata działalności Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt medyczny wydając blisko 650 mln zł zebranych w corocznych Finałach. Sukces Orkiestry jest sukcesem wszystkich, którzy chcą pomagać przekazując datki zarówno w dniu zbiórki, jak i w trakcie całorocznej działalności Fundacji. 10 stycznia już po raz kolejny Wielka Orkiestra zagrała przy współudziale naszej szkoły. Członkowie Szkolnego Koła PCK kwestowali w naszej miejscowości. W tym roku  zebrane pieniądze WOŚP przeznaczy na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Wszystkim, którzy dorzucili swój grosik do puszek WOŚP składamy ogromne podziękowania.
Jasełka w naszej szkole

 Boże Narodzenie to czas magiczny, pełen rodzinnego ciepła, radości i miłości. Dla nas Polaków pielęgnowanie obrzędów jest bardzo ważne, to część naszej kultury, z którą związani jesteśmy od najmłodszych lat. Tradycją naszej szkoły tuż przed świętami Bożego Narodzenia jest wystawienie przedstawienia jasełkowego. W tym roku uczniowie zaprezentowali je 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, diabłów, pasterzy, aniołów, bohaterów bajek, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po przedstawieniu jasełkowym odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu naszych uczniów. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Przy dźwiękach pastorałki ”Przekażmy sobie znak pokoju” wszyscy podzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia. Świąteczne oraz noworoczne życzenia, złożyła również wszystkim zgromadzonym Dyrektor Szkoły, Pani Grażyna Wierzba. Tego dnia w naszej szkole było bardzo świątecznie i uroczyście.

Szkolne Konkursy Bożonarodzeniowe

 Przed świętami Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas I-VI konkurs na najładniejszy stroik i ozdobę bożonarodzeniową. Uczniowie, wykorzystując swoje sprawne ręce, wykonali piękne stroiki świąteczne oraz liczne ozdoby. Prace konkursowe oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI. Komisja konkursowa oceniała pomysł, wykonanie i estetykę pracy. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie prace były wspaniałe, dlatego wybór tych najpiękniejszych był bardzo trudny. Po długich obradach podjęto decyzję. 

W kategorii „Stroik świąteczny” najpiękniejsze prace wykonali:I miejsce – Karol Juszczyk (klasa III)
II miejsce – Łukasz Jachna (klasa III)
III miejsce – Klaudia Niedziela (klasa IV)

W kategorii „Ozdoba Bożonarodzeniowa”najpiękniejsze prace wykonali:

 W kategorii klas I-III
I miejsce – Hubert Niedziela (klasa I)
II miejsce – Adam Grabiwoda (klasa III)
III miejsce – Magdalena Szydłowska (klasa III)

W kategorii klas IV-VI
I miejsce – Martyna Gajos (klasa IV)
II miejsce – Agnieszka Boksa (klasa VI)
III miejsce – Weronika Kopeć (klasa V)

ZWYCIĘZCOM KONKURSU GRATULUJEMY!! Góra Grosza – XVI edycja

 Po raz kolejny dzieci z naszej szkoły i przedszkola przyłączyły się do akcji „Góra grosza”. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Dzięki pomocy dobrych ludzi, Towarzystwo NASZ DOM utworzyło już kilkanaście domów dla dzieci. W takich domach, w przeciwieństwie do wielu dużych instytucji, dzieci mają realną szansę wrócić do swojego domu i znajdują uczucie, zrozumienie i efektywną pomoc dla siebie i własnych rodzin. Patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę

 Zbliżająca się zima jest trudną do przetrwania porą roku dla ptaków i zwierząt leśnych, jak i gospodarskich. W czasie mroźnych dni trudno jest im znaleźć pożywienie, dlatego powinno się je dokarmiać. W poniedziałek, 14 grudnia członkowie Szkolnego Koła LOP zorganizowali apel na temat pomocy zwierzętom podczas zimy. Uczniowie w wierszach i piosenkach oraz inscenizacji przedstawili trudności, z jakimi borykają się zwierzęta i przypomnieli, jak ważne jest właściwe dokarmianie. Członkowie Szkolnego Koła LOP przypomnieli także o trwającej w naszej szkole zbiórce karmy, kocy itp. do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach.
Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym na kartkę Bożonarodzeniową. Prace można było wykonać dowolną techniką plastyczną, z wykorzystaniem różnych materiałów: sznurek, guziki, elementy drewniane, koraliki, tasiemki, papier itp. Celem konkursu było ukazanie radości, klimatu i nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Spośród wykonanych przez uczniów naszej szkoły prac konkursowych, szkolna komisja konkursowa wybrała 10 oryginalnych, pomysłowych, estetycznych i samodzielnie wykonanych kartek z klas I-III oraz 10 z klas IV-VI. Wyróżnione prace wzięły udział w II etapie konkursu organizowanym przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. W dniu 10 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie tego konkursu. Kartka Bożonarodzeniowa wykonana przez uczennicę naszej szkoły Klaudię Niedzielę z klasy IV zdobyła drugie miejsce.

Klaudii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!  Wizyta Świętego Mikołaja

6 grudnia – jak dobrze wiecie
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.
 W polskim kalendarzu zapisany jest dzień, który niesie wiele radości, zabawy i upominków – to dzień 6 grudnia tzw. Mikołajki. Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie spotkań z Mikołajem dla uczniów przedszkola oraz szkoły. W tym roku postanowiliśmy troszeczkę zmienić tą tradycję. Mikołaj przyszedł do nas dwa dni wcześniej. Wszystkie dzieci z przedszkola na cześć Mikołaja ubrały mikołajowe czapki. We wszystkich klasach było bardzo mikołajkowo. Dzieciaki, gdy zobaczyły Mikołaja, oniemiały z zachwytu. Z radością powitały miłego gościa, chętnie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po wspólnej zabawie zostały rozdane paczki mikołajkowe ze słodkościami. Radości było wiele. Wszystkie dzieci dziękowały Mikołajowi za miłą niespodziankę i obiecały, że przez cały rok będą grzeczne. Szkoda, że następne Mikołajki dopiero za rok. 

 Występ cyrku w naszej szkole

 W czwartek, 3 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w cyrkowym show. W czasie kilkudziesięciu minut uczniowie mieli okazję podziwiać różnorakie sztuczki cyrkowe, a także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Artyści dali pokaz żonglerki, akrobacji, magii, itp. Największe zainteresowanie wzbudził jednak wąż, który wywołał wiele emocji. Każde dziecko mogło dotknąć węża, a niektóre dzieci trzymały go na rękach. Umiejętności cyrkowców wszystkim bardzo się podobały, o czym świadczyły burzliwe oklaski po każdym pokazie. 

 Podsumowanie konkursu wojewódzkiego
„Pomóżmy dzieciom spędzić szczęśliwie wakacje”

 Dziś tj. 1 grudnia 2015r. w siedzibie Wojewódzkiego Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu wojewódzkiego pn.„Pomóżmy dzieciom spędzić szczęśliwie wakacje”. Organizatorem przedsięwzięcia była Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Kielcach. Współorganizatorami konkursu były: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Państwowa Inspekcja Pracy, a także Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

XIII edycja akcji skierowana była do lokalnych społeczności, które miały przygotować najbardziej efektywne formy spędzania wolnego czasu dla dzieci z małych miejscowości, które nie wyjechały na wakacje, lecz pomagały rodzicom w pracach polowych lub pozostawały bez opieki. W tym roku do konkursu przystąpiło 17 instytucji z całego województwa. Organizatorzy na podstawie przeprowadzonych kontroli i nadesłanych prac rozstrzygnęli konkurs i wyłonili zwycięzców.

W związku ze zorganizowaniem w naszej placówce w okresie letnim ciekawych i różnorodnych zajęć i zabaw dla dzieci i młodzieży na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa ogólnego, zagrożeń dla dzieci i młodzieży, właściwych zachowań dzieci w różnych miejscach i sytuacjach, nasza placówka otrzymała wyróżnienie. Nagrodę dla naszej szkoły ufundował Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.  Andrzejki w naszej szkole

 30 listopada – to magiczny dzień. Dzień św. Andrzeja. Ostatni dzień hucznych zabaw i karnawału. Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja,  30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. W ten dzień główną atrakcją były wróżby. Uczniowie wraz nauczycielami przygotowali ciekawe wróżby np. kim się będzie w przyszłości, znaczenie imienia, lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza, wbijanie igły w papierowe serce i odgadnięcie kogo poślubimy, układanie butów przed progiem itp. Po przepowiedzeniu przyszłości rozpoczęła się zabawa taneczna przy dźwiękach skocznej muzyki. Klasy 0 – III bawiły się z wychowawcami w sali przedszkolnej. Uczniowie klas IV-VI zorganizowali zabawę na górnym korytarzu szkolnym. Impreza andrzejkowa była bardzo udana. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Więcej zdjęć   Szkolny konkurs plastyczny „Stop Dopałkom”

  Dnia 16 listopada 2015r. rozstrzygnięty został szkolny etap wojewódzkiego konkursu o tematyce poświęconej profilaktyce dopalaczy. Głównym organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Kielcach. Laureatami na etapie szkolnym zostali:

I miejsce – Agnieszka Boksa (klasa VI)
 II miejsce – Roksana Fijałkowska (klasa V),
III miejsce – Klaudia Niedziela (klasa IV)
Wyróżnienie: Kinga Wojciechowska (klasa IV)

Koordynatorem konkursu była p. Agnieszka Prucnal.

Gratulujemy! 
Spotkanie z Policjantem

 W dniu 26 listopada naszą szkołę odwiedził przedstawiciel policji, nasz dzielnicowy pan Mariusz Dynia. Pan policjant przeprowadził prelekcję dla uczniów. W klasach młodszych przypomniał o zasadach bezpieczeństwa w domu, w szkole na drodze i podczas korzystania z internetu. Natomiast w klasach starszych omówił zagadnienia związane z bezpośrednim wpływem zażywania dopalaczy na ludzki organizm. Dzięki prelekcji uczniowie uświadomili sobie jakim ogromnym zagrożeniem w dzisiejszych czasach są substancje psychoaktywne. Miejmy nadzieję, że te działania zaowocują rozwagą w zakresie własnego bezpieczeństwa dzieci. 

obraz

 W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole została przeprowadzona praktyczna lekcja na temat znajomości i przestrzegania Praw Dziecka. Opiekunka Samorządu Uczniowskiego przypomniała uczniom ich prawa w formie prezentacji multimedialnej. Zobrazowała i omówiła prawa dzieci oraz wskazała dokumenty i instytucje, broniące podstawowych praw każdego człowieka, zwłaszcza tego najmniejszego i najbardziej bezbronnego. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka został ustanowiony przez Sejm w zeszłym roku, na wniosek rzecznika praw dziecka. Po raz pierwszy obchodzony był w 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.  IX edycja konkursu „Bezpieczeństwo na piątkę”

  16 listopada na hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pińczowie, odbył się etap powiatowy IX konkursu „Bezpieczeństwo Na Piątkę”. Celem konkursu było utrwalanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przygotowanie dzieci do rozważnego spędzania czasu wolnego, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo nie tylko własne lecz i kolegów. Konkurs przeprowadzili panowie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie. Wzięło w nim udział 8 szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V (Roksana Fijałkowska, Dominika Witkoś, Bartek Guzikowski). Uczniowie rozwiązywali test, w którym znalazły się pytania dotyczące m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnymi konkurencjami z jakimi zmierzyli się uczniowie to część praktyczna, w której musieli podjąć decyzję o udzieleniu pierwszej pomocy oraz jazda na rowerze po torze przeszkód. Komisja oceniła też pracę plastyczną przygotowaną przez naszych uczniów, której tematem przewodnim było hasło „Myśl jak idziesz”. Pomimo dużego zaangażowania, nasza drużyna nie zajęła czołowego miejsca.

IV Edycja Ogólnopolskiej Akcji
„ROZŚPIEWANA PRZERWA – PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE”

12 listopada 2015r. nasza szkoła wzięła udział w IV edycji ogólnopolskiej akcji „Rozśpiewana przerwa – patriotyczne śpiewanie”. Akcja miała na celu popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych wśród dzieci i młodzieży ze wszystkimi aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, propagowanie wartości patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego, ukazanie roli pieśni patriotycznej w historii narodu polskiego. W naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami w czasie przerw gromadzili się na górnym korytarzu, gdzie przy pomocy kserokopii tekstów oraz przygotowanego akompaniamentu odśpiewano pieśni patriotyczne oraz żołnierskie związane ze świętem Odzyskania Niepodległości. Odśpiewano wiele znanych już naszym uczniom pieśni, m.in. „Mazurek Dąbrowskiego”, „Przybyli ułani”, „„Piechota”, „O mój rozmarynie”, „Kadrowa”, „Wojenko, wojenko”, „Legiony”, „Pierwsza kadrowa”, „Rota”. Wszyscy uczniowie bardzo chętnie gromadzili się w czasie przerw, by z uśmiechem i radością śpiewać pieśni patriotyczne. Już dziś wiemy, że taki sposób świętowania 11 listopada stanie się tradycją naszej szkoły.

97 rocznica obchodów Narodowego Dnia Niepodległości

  Dzisiaj w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Podniosłość rocznicy podkreśliła obecność Pocztu Flagowego. Uczniowie klasy IV przypomnieli nam co znaczą takie słowa jak Ojczyzna, godło, flaga, patriotyzm. Usłyszeliśmy krótki rys historyczny naszej drogi do niepodległości, od czasów I zaboru do 1989r. Po 123 latach walk i ciągłych niepokojów Polacy odzyskali swoją ukochaną Ojczyznę. Wiersze patriotyczne przeplecione pieśniami wywołały ogromne wzruszenie na twarzach widzów. Na chwilę wszyscy mogliśmy się zatrzymać i pomyśleć ,, ile krwi, walki ile kosztowało zdobycie wolności, stworzenie państwa i armii na tej ziemi, co dziś nas radością jak chlebem karmi”, a także oddać hołd tym, co za nas polegli.

Uczestniczymy w spektaklach teatralnych

 W dniu 9 listopada 2015r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Buska Zdroju w celu obejrzenia spektakli teatralnych. Przedstawienia wykonali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji Dzieci i Młodzieży im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.  Uczniowie z klas 0 – III obejrzeli spektakl o ciekawych przygodach Sindbada i jego brata. Spektakl pokazał dzieciom niezwykły świat Dalekiego Wschodu, przybliżył kulturę oraz panujące tam zwyczaje. „Baśnie Dalekiego Wschodu” to niezwykle barwny spektakl, dopełniony pięknymi, orientalnymi kostiumami i scenografią oraz piosenkami z charakterystycznymi dźwiękami Dalekiego Wschodu.

Uczniowie klas IV – VI obejrzeli zaś spektakl pt. „Szatan z siódmej klasy”. Scenariusz przedstawienia oparty był na powieści Kornela Makuszyńskiego. Aktorzy w ciekawy sposób przedstawili przygody pogodnego, wrażliwego i odpowiedzialnego Adama Cisowskiego. Spektakl ten był pełny humoru i cieszył zgromadzoną widownię. Wszystkie dzieci były pod wielkim wrażeniem i czekają na następnetakie przedstawienia. Dbamy o Miejsca Pamięci Narodowej 

konkurs

  W ciągu całego roku szkolnego dbamy o miejsca, które stanowią część naszej historii. Pamiętamy o tych, którzy odeszli, oddając im należytą cześć. Kształtujemy jednocześnie postawy patriotyczne odnosząc się z szacunkiem do miejsc pamięci narodowej znajdujących się w naszej miejscowości.

Tuż przed Świętem Zmarłych młodsi uczniowie – drużyna zuchowa wybrała się pod Pomnik Pamięci Pięciu Bohaterów Gwardii Ludowej Poległych na Polach Kozubowa natomiast starsi – harcerze udali się pod pomnik wzniesiony dla uczczenia wysiłku zbrojnego partyzantów ziemi pińczowskiej. Na miejscu uczniowie uporządkowali teren i zapalili znicze. 

halloween
konkurs

29 października 2015r. w naszej szkole odbyły się konkursy, których celem było przybliżenie uczniom kultury i tradycji krajów, których języka wszyscy w naszej szkole się uczą. W pierwszym należało przygotować „cuda niewidy z dyni”, a w drugim – najoryginalniejsze przebranie halloweenowe. Pomysłowość uczestników pozytywnie zaskoczyła organizatorów. Poniżej prezentujemy listę zwycięzców.
W kategorii najpiękniejsza dynia: I miejsce – Szymon Glonek kl. VI
II miejsce – Bartłomiej Guzikowski kl. V
III miejsce – Jakub Guzikowski kl.IV
Wyróżnienie: Jakub Gajos kl. I

dynia

W kategorii przebranie halloweenowe: I miejsce – Joanna Pytel kl. „0”
II miejsce – Martyna Gajos kl. IV
III miejsce – Roksana Fijałkowska kl. VWszystkim uczniom gratulujemy wyobraźni i zapraszamy do udziału
w kolejnych konkursach !!!
   Dzień Papieski 2015

  Tegoroczny XV już Dzień Papieski, decyzją Konferencji Episkopatu Polski obchodziliśmy 11 października, pod hasłem: „JAN PAWEŁ II – PATRON RODZINY”. Podczas Dnia Papieskiego organizowana była publiczna zbiórka pieniędzy. Zebrane środki przeznaczane są na fundusz stypendialny Fundacji. W organizację zbiórki włączyła się drużyna harcerska naszej szkoły, która zorganizowała zbiórkę w szkole oraz wsi. Program stypendialny Fundacji polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 2500 stypendystów. Rozstrzygnięcie konkursu wojewódzkiego „Owocowo-warzywna rewia mody”

konkurs

 W dniu 26.10.2015r. w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbyła się Gala Finałowa, podczas której nagrodzeni zostali laureaci konkursu plastycznego pt. „Owocowo-warzywna rewia mody” zorganizowanego przez Agencję Rynku Rolnego. Dla finalistów z całego województwa oprócz cennych nagród, przygotowane zostały również liczne atrakcje i programy artystyczne, których tematyka obejmowała zdrowie, aktywność ruchową oraz bezpieczeństwo. Naszą szkołę reprezentowała Kinga Wojciechowska z klasy IV, która otrzymała wyróżnienie oraz liczne nagrody m.in. telefon komórkowy.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!Podróż w głębiny morskie

 Uczniowie naszej szkoły przeżyli wspaniałą i zachwycającą przygodę w głębiny morskie. Wokół pływały ławice różnorodnych ryb, delfiny, żółwie morskie, kałamarnice i nieuchwytne ośmiornice. Ta fantastyczna podróż możliwa była dzięki filmowi nakręconemu w technice stereoskopowej 3D. Film ten został zaprezentowany w naszej szkole 19 października.

  Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca – Bijemy rekord razem z WOŚP

  W dniu 16 października nasza szkoła przystąpiła do półgodzinnej próby ustanowienia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcję zorganizowała Fundacja WOŚP. Dzień 16 października ogłoszony został Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca. W wydarzenie to w naszej placówce zaangażowanych był 90 osób. Było to dla wszystkich ciekawe przeżycie i fantastyczna zabawa. Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do ustanowienia rekordu. Film z próby ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej w naszej szkole można obejrzeć pod linkiem „REKORD”.

”Przedstawienie profilaktyczne „Nie jesteś sam”

konkurs

16 października 2015 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w przedstawieniu profilaktycznym pt: „Nie jesteś sam” przygotowanym przez Teatr Kurtyna. Aktorzy zaprezentowali problemy i zagadnienia związane z momentem przejścia dzieci w kolejny etap edukacji szkolnej i dojrzewania. Podkreślono rolę rodziny i nauczycieli jako naturalne autorytety. Pokazano zagrożenia związane z budowaniem indywidualnej pozycji w grupie rówieśniczej, przemoc i agresję werbalno – fizyczną w środowisku szkolnym. W spektaklu brało udział dwóch aktorów. Spektakl „Nie jesteś sam” to zabawa, ale przede wszystkim poruszająca opowieść o dwójce młodych ludzi, który nie są jeszcze w pełni świadomi zagrożeń i niebezpieczeństw jakie czyhają na nich w okresie dojrzewania. Młodzi widzowie identyfikując się bez trudu z bohaterką, mieli szansę uzyskać kilka cennych rad: przywiązanie do weryfikowanych autorytetów moralnych, rozwaga i mądrość życiowa.  Szkolny konkurs SKO

konkurs

 Opiekun SKO p. Jolanta Markiewicz ogłosiła konkurs dla wszystkich uczniów należących do Szkolnej Kasy Oszczędności w naszej szkole. Jest to konkurs na najsystematyczniej i najlepiej oszczędzającego kwotowo ucznia w roku szkolnym 2015/2016. Podsumowanie konkursu nastąpi w czerwcu 2016 roku. Uczniowie zaczynajcie oszczędzać i walczcie o nagrody!   NIEZWYKŁY KONCERT ŻYCZEŃ DLA NAUCZYCIELI

 Dzień Komisji Edukacji Narodowej w tym roku został uczczony występami wielu uczniów z naszej szkoły. Dzięki temu akademia miała charakter wspaniałego koncertu dla naszych nauczycieli. W przygotowanym programie artystycznym uczniowie podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w nauczanie i wychowanie. Podczas koncertu były nie tylko życzenia, ale i słowa przeprosin i próśb o wybaczenie. Wyrazem wdzięczności za troskę i serce były wiersze, piosenki i układ taneczny. Uczniowie ujawnili swoje talenty. Dzieci z klasy V wspólnie z wychowawcą zatańczyli układ taneczny z elementami gimnastyki. Uczennice z klasy IV i VI śpiewały piosenki dla poszczególnych nauczycieli, Anna Rusak zagrała na flecie melodię z filmu „Titanic”. Było pięknie: znakomita konferansjerka, gorąca atmosfera i przede wszystkim fantastyczni artyści, którzy dostarczyli mam niezwykłych emocji. Po zakończeniu koncertu życzeń głos zabrała dyrektor szkoły pani Grażyna Wierzba, która odczytała życzenia przekazane przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty panią Małgorzatę Muzoł. 

Więcej zdjęć… Pasowanie na Przedszkolaka

Dnia 13 października 2015 roku odbyła się w naszej placówce wielka uroczystość. Mianowicie było to Pasowanie na Przedszkolaka. Pani wychowawczyni i dzieci włożyły dużo wysiłku, aby ten dzień był wyjątkowy i na długo zapadł w pamięci tak dzieci jak i rodziców. Dzieci z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, tańczyły, otrzymując gromkie brawa. Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonała uroczystego „Aktu pasowania”. Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i wychowawczyni przedszkolaków.

Więcej zdjęć... „Fałszywa pomoc – narkotyki, dopalacze”

 W dniu 13 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji dokumentalnego filmu profilaktycznego dotyczącego szkodliwości dopalaczy. Film „Fałszywa pomoc – narkotyki, dopalacze” oparty na prawdziwej historii, ukazywał młodych ludzi, którzy mają do czynienia z substancjami psychoaktywnymi. Celem filmu było przekazanie wiedzy na temat konsekwencji zdrowotnych, psychologicznych, społecznych i prawnych zażywania substancji zastępczych i środków odurzających oraz wskazanie sposobów zapobiegania istniejącym zagrożeniom. Film przestrzegł uczniów, że w przypadku dopalaczy może wystarczyć jedno zażycie substancji, żeby umrzeć lub zostać kaleką. Uczniowie dowiedzieli się również, że dopalacze ciągle się zmieniają, wciąż tworzone są nowe i nie wiadomo co w nich jest, nie wiadomo jak działają, i jak leczyć skutki ich działania. A przez to stają są bardzo niebezpieczne. V edycja ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem „ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY – ODBIERZ NOWY APARAT FOTOGRAFICZNY”

konkurs

 W nawiązaniu do międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata – Clean Up the World 2015” nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem: ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY, ODBIERZ NOWY APARAT FOTOGRAFICZNY. Zebrane zużyte lub uszkodzone telefony zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Przypominamy, że zużyte, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm i są zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby. Honorowy patronat nad działaniami ekologicznymi objął Pan profesor Zbigniew Nęcki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zbiórkę zużytych, starych telefonów komórkowych bez baterii, których stan techniczny nie musi być sprawny i może być uszkodzony przeprowadza w naszej szkole Samorząd Uczniowski. Aparaty telefoniczne zbierają do specjalnego pudełka uczennice z klasy VI: Agnieszka Boksa, Anna Rusak i Aleksandra Wcisło. Mamy nadzieję i wierzymy, że ta akcja przyczyni się do ugruntowania postaw i nawyków ekologicznych naszych uczniów, dzięki której nasza planeta będzie z roku na rok czystsza i bezpieczniejsza.  Wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Wolny czas-bezpieczny czas” 

konkurs

 8 października w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie plastycznym ”Wolny czas-bezpieczny czas”. Konkurs po raz trzeci zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Przedsięwzięcie swoim patronatem objął Wojewoda Świętokrzyski. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy ufundowane przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego w ramach działań promujących bezpieczeństwo osobiste dzieci i młodzieży. Dyplom oraz nagrodę za zajęcie II miejsca w tym konkursie, odebrała nasza uczennica Magdalena Szydłowska z klasy II. Zwycięskie prace oraz fotorelacja z uroczystego zakończenia udostępnione są na stronie internetowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Rozstrzygnięcie etapu regionalnego konkursu SKO

konkurs

 Etap regionalny konkursu SKO dla szkół podstawowych za rok szkolny 2014/2015 został rozstrzygnięty. Członkowie SKO zdobyli dla naszej szkoły nagrodę II stopnia z której bardzo się cieszymy. To już kolejny sukces Szkolnej Kasy Oszczędności działającej w naszej szkole. Postaramy się, abyśmy w tym roku szkolnym wypadli jeszcze lepiej. A oto dyplom, który otrzymaliśmy.

dyplom

22. Sprzątanie Świata

Już po raz 22. ruszyła największa ekologiczna akcja ekologiczna   „Sprzątanie Świata – Polska 2015”. Celem tegorocznej edycji jest ukazanie, jaką rolę może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemów gospodarowania odpadami w gminie każdy z nas. Dla nas to już kolejny rok, kiedy aktywnie włączamy się w akcję Sprzątanie Świata. Tym razem do akcji ruszyliśmy 2 października. Każda klasa miała przydzielony teren do posprzątania. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w akcji. Ideą akcji jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowanie zasobów naturalnych oraz racjonalnej gospodarki odpadami. To także zachęta do dbania o środowisko.

sprzatanie swiata

sprzatanie
sprzatanie

 II tura wyborów do Samorządu Uczniowskiego

 Dnia 1 października 2015r. w naszej szkole odbyła się II tura wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Do wyborów przystąpiło dwoje kandydatów, którzy uzyskali taki sam wynik w poprzedniej turze: Anna Rusak z klasy VI i Roksana Fijałkowska z klasy V. Po przeliczeniu głosów komisja wyborcza ogłosiła wyniki. Najwięcej głosów uzyskała Anna Rusak z kl. VI, która została Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, natomiast Roksana Fijałkowska jej zastępcą.

Gratulujemy!
Dzień Chłopaka w naszej szkole
 Dnia 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. W naszej szkole to święto uczciliśmy 1 października. Nasi Panowie duzi i mali otrzymali serdeczne życzenia oraz upominki od dziewczyn. Z inicjatywy dziewcząt z klasy V i VI zorganizowany został apel, podczas którego wszyscy chłopcy z klas 0 – VI uczestniczyli w zabawnych konkurencjach. Były to m.in.:
– malowanie paznokci lewą ręką,
– chodzenie po wybiegu dla modelek w butach na szpilkach,
– taniec z partnerką na gazetach,
– rysowanie obrazków z zamkniętymi oczami,
– wykonywanie dziewczętom makijażu.

dzien dziecka
dzien dziecka
dzien dzieka
dzien dziecka


Dobrej zabawy i śmiechu było wiele.
Wszyscy uczestnicy konkursów dostali drobne upominki
ufundowane przez Samorząd Szkolny. 
Wybory do Samorządu Uczniowskiego – I tura

 W dniu dzisiejszym tj. 30 września w naszej szkole zorganizowano profesjonalne wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, w których wzięli udział wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Każdy wyborca mógł oddać na specjalnej karcie do głosowania jeden głos na swojego kandydata. Wybór nie należał do najłatwiejszych. Członkami Komisji Wyborczej byli uczniowie klasy szóstej i piątej: Aleksandra Wcisło, Weronika Kopeć, Dominika Witkoś, Natalia Zachariasz. Wybory poprzedziła trzytygodniowa kampania wyborcza, podczas której kandydaci przygotowali swoje plakaty wyborcze i starali się przekonać szkolną brać do wzięcia udziału w głosowaniu. W związku z liczbą kandydatów, którzy uzyskali taką samą liczbę głosów, 1 października odbędzie się II tura wyborów do SU. Po I turze wyborów w skład Samorządu Uczniowskiego weszli: Agnieszka Boksa i Hubert Bałaga. O kolejne dwa miejsca do SU i tym samym funkcję przewodniczącego oraz zastępcy ubiegać się będzie w II turze dwoje kandydatów: Anna Rusak z klasy VI i Roksana Fijałkowska z klasy V.

Warsztaty kulinarne w naszej szkole

 Już od kilku lat w naszej szkole realizowany jest europejski program „Owoce w szkole”. Zachęca on dzieci do spożywania większej ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynia się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych. W ramach tego programu w dniu 29 września 2015 roku zostały zorganizowane warsztaty kulinarne, w których uczestniczyli uczniowie klas I-III. Zajęcia przeprowadził przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego. W pierwszej części zajęć prowadzący przedstawił prezentację multimedialną i zapoznał dzieci z korzyściami wynikającymi ze spożywana warzyw i owoców. W następnym etapie zajęć uczniowie aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu soków, sałatek owocowo-warzywnych i kanapek. Produkty i zastawa stołowa potrzebne do wykonania zostały zapewnione przez organizatorów. Dzieci z radością i wielkim zaangażowaniem pracowały przygotowując posiłki. Były one kolorowe, estetycznie wykonane i ładnie podane. Na zakończenie wszyscy z ogromnym apetytem degustowali przygotowane smakołyki, które były smaczniejsze niż zwykle, bo sporządzone własnoręcznie. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik warsztatów kulinarnych otrzymał od przedstawiciela ARR Dyplom Małego Kuchcika, książeczki, notesiki i inne rekwizyty, które mają przypominać dzieciom o zdrowym odżywianiu.

Uczniowie i nauczyciele dziękują organizatorom za przeprowadzenie tak ciekawych zajęć i zapraszają ponownie.

Więcej zdjęć  Wycieczka do lasu

  W czwartek, 24 września uczniowie brali udział w jesiennej wyprawie do lasu, gdzie czekał już na wszystkich leśniczy Nadleśnictwa Pińczów pan Jan Radkiewicz. Następnie wyruszyliśmy na wspólny spacer po lesie. Pan leśniczy opowiadał o zmianach zachodzących w przyrodzie jesienią, o zwierzętach leśnych, uczył rozpoznawania drzew i krzewów. Zbieraliśmy kolorowe liście i słuchaliśmy odgłosów lasu. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu spotkaliśmy na swojej drodze grzyby, więc kolejną lekcją w lesie było rozpoznawanie tych jadalnych i niejadalnych. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i ochoty na kolejny spacer.

 

Konkurs „Wolny czas-bezpieczny czas” rozstrzygnięty

 Miło nam poinformować, że uczennica klasy drugiej naszej szkoły Magdalena Szydłowska zdobyła II miejsce w Wojewódzkim Konkursie plastyczno – fotograficznym pn. „Wolny czas – bezpieczny czas”. Konkurs ogłosiła i przeprowadziła Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach wspólnie z Wojewódzkim Domem Kultury. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego. Przedsięwzięcie swoim patronatem objął Wojewoda Świętokrzyski. Celem konkursu było ukazanie przez młodych twórców najbezpieczniejszych miejsc oraz sytuacji podczas spędzania wolnego czasu, a wyeksponowanie zagrożeń poprzez przedstawienie ich w formie artystycznej. W konkursie nasza szkoła zgłosiła kilka prac konkursowych, które wykazały wysoki poziom artystyczny oraz zawierały treści profilaktyczne dotyczące bezpiecznego wypoczynku. Madzia w swojej pracy ukazała, jak ważną rolę pełnią odblaski dla bezpieczeństwa pieszych. Serdecznie gratulujemy!

30  WRZEŚNIA ODDAJ SWÓJ  GŁOS!
 
  Dzień 30 września ogłoszono „Ogólnopolskim dniem wyborów”. Tego dnia uczniowie naszej szkoły oraz innych szkół wybiorą przedstawicieli samorządu uczniowskiego. W przeprowadzeniu demokratycznych wyborów w naszej szkole pomaga nam udział w akcji „Samorządy mają głos”. Na platformieinternetowej www.szkolademokracji.ceo.org.pl opublikowane zostały sylwetki kandydatów naszej szkoły wraz z opisem ich programów. Informacje o kandydatach zgromadzone w jednym miejscu pozwalają wyborcom na łatwe porównanie programów wyborczych i podjęcie świadomej decyzji w dniu wyborów. Po wyborach zespół zarejestrowany na platformie, będzie mógł dodać wyniki, jakie uzyskali poszczególni kandydaci i opublikować je, a także dodać opis wyborów. Udział w akcji „Samorządy mają głos” zapewni przejrzystość wyborów w szkole oraz ułatwi szybki dostęp do wyników.

Jeśli chcesz :

  • dowiedzieć się więcej o wyborach w naszej szkole
  • poznać naszych kandydatów 
  • na bieżąco dowiadywać się o przygotowaniach do wyborów
  • mieć szybki dostęp do wyników wyborów

Znajdź naszą szkołę na platformie:

www.szkolademokracji.ceo.org.pl Zajęcia komputerowe w przedszkolu

  Dzieci pięcioletnie z naszego przedszkola regularnie uczestniczą w zajęciach komputerowych. Zajęcia komputerowe są dla dzieci atrakcyjną formą spędzania czasu w przedszkolu. Dzieci chętnie biorą w nich udział, nabywając coraz to nowszych umiejętności, uczą się obsługiwać sprzęt i oprogramowanie komputerowe. Nauka i zabawa z komputerem w przedszkolu umożliwia realizację w ciekawej formie wybranych zagadnień z programu wychowania przedszkolnego. Zajęcia komputerowe w naszym przedszkolu to atrakcyjna i skuteczna metoda wykorzystania komputerów do wspomagania rozwoju dzieci. Poprzez zabawę wprowadzamy maluchy w świat nowoczesnej technologii oraz wskazujemy różne możliwości wykorzystania komputera.

Wybieramy nowe władze Samorządu Uczniowskiego

SU

 Samorząd Uczniowski w naszej szkole pełni wiele funkcji. Jest on również doskonałym inkubatorem demokracji i przygotowuje uczniów do życia w społeczeństwie obywatelskim. Pierwszym krokiem do rozwoju samorządności w szkole są demokratyczne wybory, które pozwolą wybrać swoich przedstawicieli. Dlatego 30 wrzesień będzie dniem demokratycznych wyborów do władz SU. Właściwie przeprowadzone wybory, nie tylko zwiększą znaczenie samorządu i jego przedstawicieli, ale będą również jasnym sygnałem, iż uczniowie mają wpływ na życie szkoły, oraz ich prawa są w pełni respektowane. Wkrótce opublikujemy listę kandydatów Szkoły Podstawowej w Kozubowie do władz Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016. 
Projekt uczniowski „Twórcy ludowi regionu Ponidzia”
w ramach programu Kulthurra!

 Miło nam poinformować, że nasz projekt z zakresu edukacji artystycznej „Twórcy ludowi regionu Ponidzia” zakwalifikował się w tym roku szkolnym do programu Kulthurra! prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, a współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyniki rekrutacji można zobaczyć na stronie http://www.ceo.org.pl/pl/kulthurra/news/nowa-kulthurra. CEO zapewni nam materiały edukacyjne oraz wsparcie w realizacji projektu uczniowskiego w postaci udziału w nowym kursie internetowym z edukacji kulturalnej oraz udziału w Art Campie w 2016 roku, a także możliwość promocji naszego projektu przez kanały CEO. Celem naszego projektu jest przekazanie uczniom wartości dziedzictwa kulturowego, wprowadzenie w tajniki historii regionu, plastyki ludowej i obrzędowej, a także tradycji związanych z własną miejscowością i regionem, w którym mieszkają. Najważniejszym celem pracy z dziećmi będzie budzenie dumy z przynależności do środowiska lokalnego, poczucie więzi i szacunek do tego, co odchodzi już w przeszłość, co jest dziedzictwem naszych przodków – mieszkańców naszej „małej ojczyzny”.  UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 

  W wtorek, 1 września w naszej szkole uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły p. Grażyna Wierzba powitała uczniów, rodziców oraz nauczycieli zgromadzonych na sali gimnastycznej. Pani Dyrektor skierowała miłe słowa pod adresem wszystkich uczniów, także tych nowych – uczniów klasy I życząc im wielu sukcesów, rozwoju zainteresowań i talentów oraz zadowolenia i radości z codziennego przebywania w szkole. Na uroczystości głównymi bohaterami byli oczywiście pierwszoklasiści, którzy po złożeniu ślubowania, zostali pasowani na uczniów. Po zakończonej uroczystości uczniowie klas I – IV oraz oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

Półkolonie letnie 2015

wycieczka

W dniach od 6 do 17 lipca 2015 roku w naszej szkole odbyły się w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2015” półkolonie dla dzieci rolników pod hasłem „Pomóżmy dzieciom spędzić szczęśliwie wakacje”. Podczas półkolonii dzieci miały okazję rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać nowe doświadczenia oraz miło i bezpiecznie spędzać wolny czas. Wychowawcy w czasie pobytu zorganizowali szereg ciekawych zabaw, konkurencji sportowych oraz zajęć związanych z bezpieczeństwem. Odbyło się spotkanie z policjantem z Komedy Powiatowej Policji w Pińczowie, który przypomniał uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, podczas zabawy w domu i na podwórku, a także zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Atrakcją półkolonii były również pokazy strażackie, które zaprezentowali strażacy z OSP w Kozubowie. Dzieci miały okazję obejrzeć samochód strażacki oraz akcję gaszenia pożaru. W ramach półkolonii odbywały się wyjazdy na basen i do kina na seanse filmowe oraz zajęcia i warsztaty organizowane przez PSCK. W trakcie półkolonii dzieciom zorganizowano również ciekawe wycieczki. Jedna z nich to wspaniała wycieczka turystyczno- krajoznawcza w Góry Świętokrzyskie, gdzie dzieci zwiedziły osadę średniowieczną, wioskę Baby Jagowa oraz podziwiały piękno Ziemi Świętokrzyskiej podczas przejazdu kolejką z Huty Szklanej, której trasa wiedzie przez Park Narodowy – na Święty Krzyż. Odbyła się też wycieczka do Krajna oraz Wioski Indiańskiej „Bonanza” w Iwaniskach. Dzieci zwiedziły również klub wodny Kon-Tiki w Pińczowie, gdzie miło i aktywnie spędziły czas na łodziach motorowych, spacerowych oraz zabawie w kuli wodnej.

półkolonie

Więcej zdjęć z półkolonii można obejrzeć pod linkami:
Wycieczka do Krajna – galeria zdjęć
Wycieczka do Gór Świętokrzyskich – galeria zdjęć
Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Iwaniskach – galeria zdjęć
Klub Wodny Kon-Tiki – galeria zdjęć
Prelekcja z policjantem – galeria zdjęć
Zajęcia na basenie – galeria zdjęćZakończenie półkolonii (pokaz strażacki, pierwsza pomoc przedmedyczna) – galeria zdjęć

Tegoroczne półkolonie dostarczyły dzieciom
wspaniałych przeżyć i niezapomnianych wrażeń.
Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku znowu się spotkamy.